Bioklimatická pergola aneb ovládejte počasí

Víte, co Češi naprosto zbožňují na svých zahradách? Jsou to přece pergoly a zahradní domky, kde tráví v letních měsících mnoho času. Pergola nám umožňuje využívat zahradní posezení i ve chvíli, kdy je bouřka nebo pálí přímé slunce. Tyto důmyslné zahradní stavby se vyvinuly z podpěr pro révu a svůj rozvoj zažily v zahradách Orientu a později v Evropě.

bioklimatická pergola

Bioklimatická pergola

Zbrusu novým trendem mezi pergolami je tzv. bioklimatická pergola. Setkali jste se s tímto pojmem? Ještě ne? Tak pozorně čtěte, ať jste v obraze. Bioklimatická pergola jako taková je unikátní stínicí systém, který umožní využívat obytný prostor terasy za každého počasí. Jak to dokáže, aby na nás nepršelo? Pomocí speciálních natáčecích hliníkových lamel (stínící a protidešťové) zajišťuje proudění vzduchu směrem nahoru, což napomáhá vytvoření vhodného klimatu pod pergolou.

Princip funkce

Pergola je osazena tzv. pohyblivým slunolamem, který svým natáčením až o 140 stupňů obstarává tyto funkce:

  • stínění slunce,
  • protidešťová ochrana,
  • odvodní systém pro dešťovou vodu.

Dešťová voda je svedena přes lamely do rámu pergoly na zemský povrch.

Konstrukce

Minimalistický design lze zakomponovat k jakékoliv stavbě, ať už nové nebo staré. Plní funkci:

  1. stínění proti slunci
  2. zastřešení proti dešti
  3. regulovatelné ventilace pro čerstvý vzduch na terase

Jak jsem zmínil v předešlém odstavci, pergola se skládá z pohyblivého slunolamu (hliníkové lamely), podpěrných obvodových profilů a sloupků.

Pokud chcete svou novou pergolu umístit do větrného prostředí, doporučíme vám pořídit boční clony, které splňují funkci ochrany před větrem a přímými slunečními paprsky.

Výhody

Jako největší výhodu oproti ostatním typům pergol osobně považuji možnost variabilního nastavení stínění pomocí dálkového ovladače. Zkrátka si můžete nastavovat natočení hliníkových lamel slunolamu dle vaší chuti. Takže vždy jste schopni udržet takové klidu, jaké právě chcete.